Twórczość bizantyjska oraz kultura starożytnego Rzymu i Grecji

Sztuka bizantyjska jest spojeniem sztuki greckiej oraz rzymskiej, wywodzi się z ówczesnej sztuki starochrześcijańskiej. Cechą specyficzną jest fortuna ozdób.

Rozkwit tej sztuki ma prężne więzi z polityką cesarstwa bizantyjskiego. Kształtowane jest przez chrystianizm. Zaspokaja pragnienia władz świeckich oraz przedstawia kult dworski. Głównym miejscem rozwoju tej sztuki był Konstantynopol, a swoim obrębie objęła pełną Grecję. Sztuka bizantyjska najwięcej swoich specyficznych szczegółów posiada w malarstwie, rzemiośle oraz architekturze. Jednym z ciekawych przykładów tej sztuki jest Kościół Hagia Sophia, w Konstantynopolu, jaki opisuje popularne szczegóły takie jak: kręgi, kwadraty, krzyże greckie, czy ośmioboki.

Rzemiosło starożytnej Grecji

Rzemiosło starożytnej Grecji przysługuje na wiek X oraz XI przed dzisiejszą erą. Stanowi przejściowy element do sztuki archaicznej. To, co było kultowe w dotychczasowym okresie to rzeźby. Najogromniejsze dzieła powstały za czasów Peryklesa. Odznaczały się łatwością. Do kultowych dzieł można zakwalifikować posągi Kuros z Wyspy Melos, Amazonki, Dyskobola, czy Grupy Laokona. Rzeźbiarze ujawniali naturalność oraz prawdziwość ludzi pozujących nie wyłącznie w ruchu, jednakowoż oraz w spoczynku. Potrzebowali ukazać rzeczywiste odniesienie do człowieka. Kultowymi rzeźbiarzami byli w zasadzie grecy. Takie popularności jak Fidiasz, Lizyp, Praksyteles odnieśli w ówczesnych latach istotne osiągnięcia rzeźbiarskie. Również malarstwo zasłynęło swoimi dziełami. Wybitnie wielokrotnie malowano wzory na wazach wypalanych w piecu. Naczynia te służyły nie jedynie do codziennego użytku, jakkolwiek oraz również na uroczystości. Reprezentatywne wazy to te, które są wykonane na czerwonym tle z czarna dekoracją oraz elementy brązowe lub też purpurowe. Znacznie następnie technologia ta zmieniła się oraz kompozycje malowano odwrotnie.

Sztuka antycznego Rzymu

Sztuka starożytnego Rzymu przypada na czas V oraz VI wieku przed aktualną erą. Obejmował całą Italię. Rzymianie zostali nazwani geniuszami architektury. Używali do swoich budynków łuki. Słynne obiekty jak Panteon, Koloseum, Bazylika są kultowe do dzisiaj ze swojej świetności oraz licznych detalów architektonicznych. Rzeźby powstawały na bazie helleńskich projektów. Naśladowali ich w dyscyplinie kultury, zabytków, malarstwa. Rzeźba realizowała dla nich znaczącą rolę. Wywoływała uczczenie danej osoby, która zasłużyła się czymś świetnym dla kraju. Przykładami takich posagów są cesarz Oktawian August lub Marek Aureliusz. Inną formą są też płaskorzeźby. Odtwarzają one w szczegółach istotne wydarzenia historyczne. Jednym z takich reliefów jest ołtarz na Polu Marsowym. Jeśli chodzi o malarstwo to było ono ozdobą domów, budynków, warsztatów pracy. Stosowano w nich style pompejańskie, czyli różnorodnego rodzaju pejzaże, szablony architektoniczne, sceny na tle krajobrazu. Obrazy były barwne, a górowały tam barwy białe, żółte, czerwone i zielone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *