Okresy w sztuce oraz nauce - barok oraz odrodzenie

 

Sztuka nowoczesna jest kierunkiem, jaki pobiera inspiracje z wieków przeszłych. Wielu twórców własne twórczości opiera na renomowanych twórcach takich jak na przykład Picasso. Możliwości jakie daje obecna technologia oraz rozwój technologii komputerowej pozwalają stworzyć dzieła na miarę kapitalnych artystów. Wypada jednak pamiętać, że sztuka oraz elementy przejawu ludzkiego poczucia ciekawa to nie wyłącznie czasy współczesne – to po największej części historia i poprzednie okresy.

Sztuka barokowa

Sztuka barokowa przypada na wiek XVIII. We Włoszech pojawiły się jej pierwsze symptomy. Rzym stał się punktem, gdzie zaczęli przyjeżdżać znakomici malarze i rzeźbiarze. Barok to czas w którym sztuka była mocno powiązana z Kościołem. Ujawniała ona założenia ruchu rzymskokatolickiego, a także walkę z protestantyzmem. Sztuka barokowa charakteryzuje się dramatem połączonym w jeden zespół wraz z malarstwem, rzeźbą, architekturą, a również muzyką.

Taki wynik można na przykład ujrzeć w kościele św. Piotra w Rzymie. W sztuce używało się szczegóły kolumn, frontonów, czy łuków. Ich delikatne skrzywienia powodowały obraz dynamizmu, ruchu oraz nieszczęścia. Jednym z najbardziej znanych osób sztuki kwiecistej był Michelangelo Merisi da Caravaggio. Był to malarz, który własną twórczością zajmował się do 1606 roku. Pomimo kłopotliwego życia które posiadał, tworzył on bajeczne twórczości, pełne tragizmu oraz uczuć. Do jego przykładowych obrazów przynależą: „Powołanie św. Mateusza” i „Nawrócenie św. Pawła”. Artysta malarz ten wykorzystywał w własnych dziełach postury prostych ludzi, opisując ich autentyczność.

Sztuka renesansu

Sztuka renesansu narodziła się we Włoszech. Znamionowały ją detale antyczne, klonowane zamierzchłe wzory, jakie były weną dla twórców. Nawet jego rola stała się istotna i przydatna. Twórca stał się jednostką, która miała obszerne pole do popisu, aby zmienić lico kultury, właśnie dlatego ceniono go za to. Początek sztuki renesansu przypada na wiek XV. Przejawem jego przyciągająca była harmonia oraz prostota. Niezmiernie błyskawicznie się ona rozwinęła, bo ludzie bogaci chętnie kupowali jej dzieła zezwalając na wzrost popularności tej dyscypliny kultury. Najpopularniejszą osobą rozwoju malarstwa był Leonardo da Vinci, renomowany twórca oraz bystry filozof. To on wprowadził do obrazu postaci układ symetryczny w postaci trójkąta równobocznego. Jego dzieła są kultowe na całym globie.

Największy wpływ na sztukę renesansową mieli prócz Leonarda da Vinci też Michał Anioł oraz Rafael. Dwaj ostatni to byli najsłynniejsi projektanci czasu renesansu. Muzyka też była rozwinięta w ówczesnym okresie. Zasłynęli w niej Jannequin i Marenzio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *