Jazda konna jest wyjątkowym sportem oraz świetną rozrywką. Pozwala się odprężyć i stawić czoła nowym wyzwaniom. Ponadto, jak każdy sport, doskonale wpływa na zdrowie. Poprawia sylwetkę, wzmacnia mięśnie i usprawnia układ krążenia. Do tego przebywanie z koniem, na świeżym powietrzu bardzo korzystnie wpływa na samopoczucie i pracę mózgu. Nic zatem dziwnego, że jeździectwo cieszy się niezwykłą popularnością wśród kobiet. Dlaczego?

Jazda konna ma wiele zalet, ale jedną z ważniejszych dla pań z pewnością jest poprawna i smukła sylwetka. Stały ruch wzmacnia mięśnie i mimochodem spala kalorie. Bardzo korzystnie wpływa to na układ ruchu, z którym później jest mniej problemów i mniejsze ryzyko urazów. Ciekawym jest, że jazda konna rozluźnia mięśnie miednicy i wspomaga odpowiednie ukrwienie macicy. Dlatego niejeden lekarz ginekolog poleca tą formę aktywności kobietom z bolesnymi miesiączkami. Warto jednak pamiętać, że dosiadając konia najważniejszy jest komfort. Dlatego kobieta, która decyduje się na rozpoczęcie tego sportu, powinna wybrać się do specjalisty, który stwierdzi czy przypadkiem nie potrzebna jest labioplastyka.

Wynikająca z jazdy dobra kondycja oraz przebywanie na świeżym powietrzu ogólnie poprawiają pracę układu krążenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko chorób z nim związanych oraz lepiej pracują inne narządy. Taka aktywność może być dobra dla osób z problemami trawienia lub pracą wątroby. Odpowiednie dotlenienie to także lepsza praca mózgu. Niemniej jednak przed rozpoczęciem jazdy konnej należy sprawdzić, czy nie ma ku temu przeciwwskazań. W przypadku kobiet podstawowym może być ciąża. Generalnie nie jest powodem rygorystycznego zakazu, ale regularne USG ciąży jest konieczne. Poza tym jazda konna może być odradzana osobom z problemami ortopedycznymi lub alergicznymi. Są również przypadki, w których specjalista może zalecić pewne zabiegi, jak np. plastyka miejsc intymnych lub usunięcie znamion, które mogą stwarzać dyskomfort w czasie jazdy.

Poza zdrowiem fizycznym jazda konna wpływa również korzystnie na zdrowie psychiczne. Konie to bardzo wrażliwe i inteligentne stworzenia. Już samo przebywanie z nimi uspokaja i daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu. Nawet kobiety w ciąży nie muszą całkowicie rezygnować z tej aktywności. A jeśli są doświadczone mogą nawet dosiąść konia. Ważne, aby pamiętały o usg 3D i skonsultowały się z lekarzem. Jazda konna jest często polecana osobom, które borykają się ze stresem lub jakąś traumą. Chociaż nie wszystkim. Czasem wyklucza to stadium lub terapia lekami. Hipoterapia jest też powszechna w przypadku dzieci, które cierpią na pewne schorzenia lub są nieśmiałe. Przebywanie z końmi pozwala im się otworzyć i zażyć koniecznego ruchu.

Jazda konna to ciekawa i wartościowa forma spędzania czasu. Wiąże się co prawda z pewnymi wydatkami, bo za lekcje i sprzęt trzeba zapłacić. Niemniej to, jak pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie warte jest tej ceny. Jeśli chcesz zadbać o siebie i przeżyć coś nowego – koniecznie spróbuj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *