Placówki lekarskie, jak również gabinety weterynaryjne, to punkty, w których trzeba zachować odpowiednią higienę. Dlatego ich porządkowanie rodzi potrzebę należytej staranności i wykorzystania wysokiej jakości środków. Spójrzmy na tę problematykę bliżej.


Sprzątanie placówek świadczących usługi lekarskie bądź weterynaryjne odbiega od sprzątania standardowych pomieszczeń biurowych. Tu szmatka do kurzów i szczotka przemysłowa zdecydowanie będą niewystarczające. Nieutrzymanie odpowiedniego poziomu czystości może prowadzić do rozprzestrzeniania się zarazków i chorób. W związku z powyższym czystość ma w ich przypadku ogromne znaczenie.

Sprzęt do sprzątania

Aby spełnić surowe wymogi higieniczne, jakie obowiązują w przychodniach i gabinetach weterynaryjnych, niezbędne jest zastosowanie wysokiej klasy sprzętu i płynów czyszczących. Ważna jest również sukcesywna wymiana części, typu pady do maszyn czyszczących.
Szczególną staranność zachować trzeba podczas czyszczenia wszystkich powierzchni, w tym podłóg. Do tego celu dobrze jest zastosować sprzęt, taki jak szorowarka jednotarczowa. Ważne jest, aby po skończeniu prac porządkowych wszystkie zastosowane podczas sprzątania ściereczki i mopy zostały poddane dezynfekcji. Bez tej czynności zakazane jest ich ponowne użycie.
Warto również zadbać o porządek przed budynkiem. W tym celu świetnie sprawdzi się na przykład zamiatarka zasilana elektrycznie, czyszcząca brud z kostki brukowej, cegieł i powierzchni wykonanych z asfaltu.

Konsekwencje zaniedbania czystości

Za brak należytej higieny w gabinecie medycznym bądź weterynaryjnym odpowiedzialny jest właściciel bądź zarządca. Jeżeli dojdzie do zaniedbań, na placówkę zostaną nałożone dotkliwe kary. Konieczne jest więc nie tylko zaopatrzenie się w dozowniki płynu do dezynfekcji, a również spełnienie zasad sanitarnych kontrolowanych przez służby sanitarne.
Niedostosowanie się do nich grozi zarówno wspomnianymi już karami, jak i nawet zawieszeniem działalności placówki bądź utratą dobrej reputacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *